Korkma, Bulaştırmam!


Evet, siz çağımızın en büyük hastalıklarından birini hala lösemi sanıyorsunuz değil mi? O zaman ben size daha vahim bir hastalıktan söz edeyim: Ön yargı. Hem de o kadar kötü ki… Öncelikle lösemi nedir onu bi kavrayalım değil mi ama? Lösemi, halk arasında da bildiğimiz üzere diğer kanser türlerine oranla daha fazla görünen kan kanserine verilen isimdir. Aslında löseminin belli bir nedeni yok, her şey sebep olabiliyormuş. Etrafınızda ya da reklamlarda illaki görüyorsunuz saçları dökülmüş, rengi solmuş, zayıflamış insanları.

Bilinçli baktığımızda çevremizde küçük yaşta lösemi olan çocuklar çok fazla görürüz. Hatta çoğu maske takıyor diye bi tırsarız değil mi? “Ayyy aman yanaşmayayım Allah korusun bana da bulaşır.” tarzında olanlarımızda sayıca fazla. Ama merak etmeyin biz değil onlar bizden korunuyor. Asla anlamıyorum onlara farklı gözle bakılmasını. Kimse lösemi olmak istemez. Veyahut kimse maske takıp diğer insanların mikroplarından kurtulmak için ekstra çaba harcamak da istemez. Ama siz onların maskelerini, soluk benizlerini, dökülmüş saçlarını kabullenemediğiniz sürece onların savaşı daha zor bir hal alıyor. Kendi içlerinde verdikleri savaş yetmiyormuş gibi bir de bizim düşüncelerimizle savaşıyorlar. Yapmayalım yahu, saçları dökülmüşse gözlerine bakalım, gülüşüne bakalım “Yaa ne güzel gülüyorsun sen öyle” diyelim.

Diyelim ki onlar da kendilerini bizden farklı hissetmesinler. Moral motivasyonla kanseri yenenler hikaye değil arkadaşlar. En kötü ayda bir çocuk onkoloji servisine gidiyorum da şunu fark ediyorum ki; bizden daha çok ihtiyacı var onların sana, bana. Kanser bulaşıcı değil, bulaşıcı olan ön yargımız.


Like it? Share with your friends!

10

Korkma, Bulaştırmam!

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format