Klasik Batı Müziğinin Özgün Ustası: Fazıl Say


14 Ocak 1970 Ankara doğumlu Fazıl Say henüz üç yaşındayken Ali Kemal Kaya ile yaptığı ritmik jimnastik ve işitme çalışmaları ile sanat dünyasına adımlarını attı. İlk piyano derslerini ise sekiz yıl boyunca Mithat Femen’den aldı.


Müzik hayatına Ankara Devlet Konservatuarı’nda “Üstün Yetenekli Çocuklar için Özel Statü”de piyano ve kompozisyon dersleri alarak devam etti. Konservatuar döneminde armoni, kontrpuan, form bilgisi, analiz, enstrümantasyon, orkestrasyon, antik modlar, Türm Müziği makamsal ve ritmik sistemleri ve caz armonisi konularında eğitim aldı. Konservatuardan 1987’de mezun olarak eğitimini, 17 yaşında kazandığı Alman bursuyla Düsseldorf’taki Robert Schumann Institute’de sürdürdü. Burada David Levine‘in öğrencisi oldu. 1992-1995 arasında çalışmalarını Berlin Konservatuarı’nda sürdürdü. Kariyerinin en büyük adımını ise 1994 yılında dünya birincisi olarak kazandığı “Young Concert Artists International Auditions” (Uluslararası Genç Konser Sanatçıları Yarışması) ile attı.
1996‘da Boston‘da, ikinci piyano konçertosu olan “İpek Yolu” nun ilk performansını gerçekleştirdi. 2000 yılında neyzen Kudsi Ergüner ile beraber kurdukları caz dörtlüsüyle St. Denis, Paris, Montpellier, Montreux Caz Festivali, Juan-les-Pins Festivali ve İstanbul Caz Festivali’nde oldukça başarılı konserler verdi. Nazım Hikmet için yazdığı “Nazım” orotoryosunun ilk performansını ise 2001 yılında Ankara’da müzikseverlerle buluşturdu. 2003’te İstanbul Festivali’nde 5000 kişilik dinleyici önünde “Metin Altıok için Ağıt” orotoryosunu sergiledi. Radio France Beracasa Vakfı, Paul A. Fish Vakfı, Boston Metamorphos Orkestrası, M. Clairmont Vakfı gibi kuruluşlardan ödüller aldı ve kariyerini New York‘ta sürdürmeye karar verdi. 2003 – 2004 sezonunda “Salzburg Festival”i, New York’da gerçekleşen “Lincoln Center Festival”i, Londra‘daki “Harrod’s Piano Series” ve Tokyo‘daki “World Piano Series” de ilk defa dinleyiciyle buluştu. Daha sonra 2004 yılında çıktığı ilk Avrupa ve Amerika turnelerine Maxim Vengerov eşlik etti. Öte yandan oratoryolar, piyano konçertoları, çeşitli formlarda orkestra, oda müziği ve piyano eserleri, şan ve piyano için şarkı bestelemeye başladı. 2006 Şubat ayında Viyana‘da verdiği bir konserde Mozart ve Paganini‘nin önemli eserlerinin piyano uyarlamalarını dinleyicilerle buluşturdu. 1995 yılından günümüze uzanan süreç içinde tırmanışını sürdüren Fazıl Say, Fransa ağırlıkta olmak üzere Avrupa ülkelerinde ve beş kıtada sahne almaya devam etmektedir. Yeni eseri “Truva Sonatı” nın İstanbul prömiyerini geçtiğimiz günlerde Volkswagen Arena’da gerçekleştiren ünlü usta günümüzün önde gelen şef ve orkestralarının eşliğinde konserler vermeye, ünlü salonlarda resitaller sunmaya devam etmektedir.


Like it? Share with your friends!

6

Klasik Batı Müziğinin Özgün Ustası: Fazıl Say

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format