Kaybolmayan Umut: Saroo


1.339 milyar insanın arasında yaşayan küçük bir çocuğun hikayesi. Saroo.. Hindistanlı yoksul bir ailenin çocuğu olan Saroo, abisi, kız kardeşi ve annesi ile yaşamaktadır. Geçimlerini annelerinin taş taşımasıyla sağlayan bu yoksul ailenin evladının hikayesi abisi Guddu ile birlikte bir tren istasyonuna taş taşıması için gitmesiyle başlar. Tren istasyonun da abisinin işe gidip gelmesini beklerken bir trene binen ve içerisinde uyuyakalan saroo kendisini hiç tanımadığı ve görmediği bambaşka bir Hint şehrinde bulur. Henüz 5 yaşındadır ve kendisini nelerin beklediğinden haberi yoktur. Sokaklarda uyumaya başlar, çöplerden beslenir ve günlerce abisinin, annesinin adını haykırarak hiç bilmediği şehrin sokaklarında savrulur.

Bir gün kendisini bir Avusturyalı ailenin evlat edinmek istemesiyle bambaşka bir kültüre adım atar. Avusturya da bu ailenin yanında büyür ve yeteneklerini bir bir açığa çıkartır. Girdiği bütün eğitimleri başarıyla tamamlar. Kayboluşundan 20 yıl sonra gerçek ailesine özlemi, aklında dönen o çocukluk anıları onu artık duramaz hale getirir ve ailesini aramaya başlar.. Yaşadığı şehrin ismini dahi hatırlamayan Saroo aylarca süren araştırmaları ve zihninin derinliklerine sakladığı anılarıyla birlikte çocukluğunu geçirdiği şehri bulur. Vakit kaybetmeden ailesini görmeye giden Saroo’yu annesi umudunu tek bir gün bile yitirmemiş halde karşılar. 20 yıl sonra gerçek annesiyle karşılaşan Saroo, onunla aynı dili dahi konuşamamaktadır.. Abisi Guddu’yu ise kaybolduğu gün tren istasyonunda çarpan bir tren ile kaybetmiştir.. Yıllarca isminin dahi doğru olmadığının farkı değildir kendisi.

Aslında onun gerçek adı Sheru’dur ve Hintçe de “aslan” anlamına gelir. Bu hüzün dolu gerçek hikayeyi konu alan Lion filmini hepinizin izlemesini şiddetle öneriyorum. Hayattaki gerçeklerin her zaman bir yerlerde yaşıyor olduğunu ve umudun ne kadar büyük kavuşmalara kucak açacağını en iyi dille bizlerin gözlerinin önüne seriyor.


Like it? Share with your friends!

9

Kaybolmayan Umut: Saroo

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format