İstanbul’u Sevmek İçin 5 Temel Sebep


İstanbul… Trafiği ve kalabalığı hiç eksik olmamasına rağmen vazgeçilemez şehir. Aynı zamanda medyanın yanlış bilgilendirmesi yüzünden Anadolu’daki birçok insana korkutucu gelen bir şehir. Onlar İstanbul’u tamamen kötülüklerin olduğu, korkulması gereken bir yer sanıyor. Ben bu algıya karşı, bugün İstanbul’un bazı güzelliklerine değinmek istiyorum.

1) İSTANBUL’UN KONUMU

İstanbul, konum olarak dünyadaki en önemli şehirlerden birisi dersek yanlış olmaz sanırım. İki önemli kıta olan Asya ile Avrupa’nın birleştiği yer. Tabii ki Boğaz da İstanbul’un görkemini yansıtır nitelikte. Boğaz’ı gördüğünde insan kendinden geçiyor sanki. Özellikle erguvan zamanı İstanbul Boğaz’ı ayrı oluyor. Konumundan dolayı da Napolyon, “Dünya tek bir devlet olsaydı, başkentini İstanbul yapardım.”demiştir.

2) TARİHİ YANI

İstanbul, her adım başı tarihin görüldüğü bir şehir. Her yerde farklı bir kültür, farklı bir sanat, farklı bir hikaye ile karşılaşıyorsunuz. Birçok medeniyete ev sahipliği hatta başkentlik yapan İstanbul’da, Ayasofya ile Roma kültürünü, Sultanahmet ile Osmanlı kültürünü bir arada görebiliyorsunuz ve bunu görmek için tek yapmanız gereken kafanızı 180 derece döndürmek.

1

3) GELİŞMİŞ İMKANLARI

İstanbul, Türkiye’nin en gelişmiş şehri dersek yanlış olmaz. Birçok imkana çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ama bu maddeyi çok da uzatmayacağım yoksa yazı İBB tanıtımına dönüşebilir.

4) KÜLTÜR BEŞİĞİ

İstanbul’da farklı kültürden insanlar birlikte yaşıyor. Birçok kültürün özelliklerini, yemeklerini, danslarını, şarkılarını görebiliyorsunuz bu etkileyici şehirde. İstanbul, memleketinden uzak kalana memleketini arattırmamaya çalışıyor ve herkesi, sahip oldukları farklılıkları kabullenerek kucaklıyor.

2

5) SANATSAL YÜZÜ

İstanbul’da her yerde ayrı bir sanat görüyorsunuz. Özellikle ben vapurda, metroda, sokakta sıkça karşılaştığım müziğe hayranım. Her yerde bir nota duyuyorsunuz. Bir yerde bağlama, bir yerde tulum, bir yerde kanun… Müzik hiç eksik olmuyor sanki. Umarım İstanbul’un sokaklarında yankılanan o mükemmel notalar hiçbir zaman durmaz.

5

İstanbul, adına en çok kan akıtılmış, şiirler yazılmış, müzikler yapılmış şehirlerden birisi. Adeta büyülüyor bu şehir insanı. İstanbul’un büyüsüne kapılmanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız İstanbul sokaklarında, boğazın kenarında, Tarihi Yarımada’da bir gezinin derim. Sonrasında şehrin büyüsü zaten sizi saracak.

 

 

 

cagataybanner

İstanbul’u Sevmek İçin 5 Temel Sebep

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format