Huawei’en Görme Engellilere “Facing Emotions”


Son zamanlarda adını çokça duyduğumuz Huawei, elde ettiği başarının hakkını verdiğini son projesiyle kanıtladı. Yapay zeka teknolojisini kullanarak görme engelliler için çok özel bir uygulama geliştirdi. Uygulamanın ismi: Facing Emotions.  Bu proje de amaç; görme engellilerin, karşılarında konuştukları insanın yüz ifadelerini öğrenmelerini sağlamak. Uygulama kapsamında yedi ayrı insani duygu için yedi ayrı ses bulunuyor. Huawei Mate 20 Pro’nun arka kamerası ile yapay zeka gücü sayesinde uygulama, karşıdaki kişinin yüzünü tarıyor ve göz, kaş, burun, ağız gibi yüz organlarının birbirlerine göre konumlarını tanımlayıp bunun hangi duygu olduğuna karar verip duyguya ait olan sesi görme engelli kişiye aktarıyor. Bu sayede engelli birey, konuştuğu kişinin yüzünü göremese bile yüz ifadesini hissedebiliyor.

Duygulara ait olan sesler, tıpkı projenin hedeflediği bireyler gibi görme engelli olan, Görünmez Sergi gibi değerli projelere imza atmış besteci Tomasz Bilecki tarafından oluşturuldu. Besteci oluşturduğu seslerden “Oluşturmak istediğim sesler, her bir duyguya özgü olmalı ve kullanıcıları konuşmalarından uzaklaştırmamalıydı.” şeklinde bahsetti.

Uygulama geliştirme sürecinde, görme engelli insanların telefonu elleriyle sabit tutmakta zorlanabileceği ve örneğin; baston tutarken sıkıntı çekebileceği fark edildi. Bu yüzden de ödüllü tasarımcı Janek Kochanski tarafından bir telefon tutucu geliştirildi.

“Facing Emotions” uygulamasının görme engelliler için ne kadar değerli olduğunu ve onların hayatında yarattığı büyük farkı göstermek için kısa bir film hazırlandı. Türkiye’den Mustafa, İsveç’ten Mirjana ve Polonya’dan Robert’ın hikayelerinin anlatıldığı film, üç görme engelli insanın hayatından kesitler sunuyor. Film sayesinde biz de onların mutluluklarına ortak olabiliyoruz. Yapay zeka teknolojisinin kötüye kullanıldığı şu sıralar, teknolojiyi engelleri ortadan kaldırmak gibi çok değerli bir amaç için kullanan Huawei’e gönülden teşekkürler!

Huawei’en Görme Engellilere “Facing Emotions”

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format