Hafta Sonu Nereye Gitsek?


İtiraf etmeliyiz ki hepimiz hafta sonunu dört gözle bekliyoruz. Okul, iş, aile hayatı, gündelik işler derken şehirdeki trafikten, kalabalıktan bunaldığımız zamanlar oluyor.  Hafta içinin yorgunluğunu ufak kaçamaklarla atmaya ne dersiniz? Bu hafta sonu nereye gitsek diye düşünenler için sakin ve huzurlu rotaları derledik.

Kıyıköy

İstanbul’a 2 saatlik uzaklıkta Kırklareli’ye bağlı köylerden biridir. Balıkçı tekneleriyle dolu küçük bir sahil kasabası da diyebiliriz. Bizans kalıntılarıyla çevrili olan bu köyde; Aya Nikola Manastırı, balıkçı barınakları, Kıyıköy Kalesi, limanı, tarihi mağaraları, uçsuz bucaksız görünen yeşil alanıyla keşfedilecek birçok yer sizleri bekliyor. İster kendi arabanız ile ister otobüslerle hatta Kıyıköy’e yapılan günübirlik trekking turları ile de buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Uludağ

Malum kış aylarına girmiş bulunmaktayız. Türkiye’de kaçamak, kış, hafta sonu, tatil kelimeleri bir araya gelince akıllara ilk gelen yer Uludağ oluyor. Ne kadar İstanbul gibi bazı şehirler kardan nasibini henüz almamış olsa da Uludağ’da kayak sezonu açıldı. Uludağ’da kayak, snowboard, kızak gibi sporları yapabilirsiniz. Biraz soğuk, karlı ve bol sporlu bir tatil istiyorsanız burası biçilmiş kaftan. Uludağ’a kendi aracınızla ya da İstanbul ve Bursa’dan düzenlenen turlar ile günübirlik gelebilir, isterseniz 1 gece konaklayabilirsiniz.

Kartepe

Kış aylarında hafta sonu kaçamağı için diğer bir kayak merkezi Kartepe, iyi bir alternatif olabilir. 12 farklı kayak pisti bulunan Kartepe’de kayak yapmak isteyenler için kesinlikle uğranılması gereken bir yer. Hem yakın hem de nispeten diğerlerine göre daha uygun. Kartepe’de atv turları, trekking gibi aktiviteleri de yapabilirsiniz. İstanbul’dan günübirlik turlar bulunmakla birlikte bölgedeki otellerde de konaklayabilirsiniz.

Yedigöller

Doğal ve huzurlu bir manzaranın keyfini çıkarmak, bol bol fotoğraf çekmek, kalabalıktan uzak doğa seslerinin olduğu bir yere kaçamak yapmak istiyorsanız rotanızı Bolu Yedigöller’e doğru çevirmelisiniz. Buranın huzurunu, güzelliğini her mevsim yaşayabilirsiniz. Adeta cennetten bir köşe. Size bir tüyo; eğer patika yolu takip edip Kapankaya seyir yerine ulaşırsanız, Yedigöller Milli Park’ı tepeden izleyebilirsiniz. Kendi arabanızla ya da turlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cumalıkızık

Bursa’da daracık taş sokakları, orijinalliğini yitirmemiş otantik evleri ve köy havasını koruyan atmosferiyle Cumalıkızık, şehir yorgunlarını hafta sonu çıkılacak kısa ama keyifli bir yolculukta tüm sıcaklığıyla karşılıyor. Serpme kahvaltının meşhur olduğu bu yerde uzun ve keyifli kahvaltınızı bizim adımımıza da yapın. Samimi ve biraz da nostaljik bir deneyim yaşamak için en kısa zamanda yollara düşün derim. Kendi aracınızla ya da şehirlerarası otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eskişehir

Hafta sonu günübirlik turlar ile gezilmesi gereken yerlerden birisi de Eskişehir’dir. Kendinizi masallardan birileri gibi hissedebileceğiniz her dönem masal karakterlerinden birer pay bulabileceğiniz Şazova Parkı’nda hayallerinizi serbest bırakın. Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayın etrafındaki kafelerde oturup dinlenebilirsiniz. Odunpazarın’daki patika yollar ile evler arasında fotoğraf için güzel kadraj yaratılır. Balmumu Müzesi’ne de uğramayı unutmayın! Buraya hızlı trenle ya da turlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

6

Hafta Sonu Nereye Gitsek?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format