Geri Dön


‘Minik Serçe’ lakabıyla tanıdığımız Sezen Aksu’nun dillere destan olmuş sözleriyle insanın içine işleyen şarkıları sadece yetenekten değil, yaşanmışlıklardan…

Müzik kariyeri kadar yaşadığı büyük aşklarla da tanınan Sezen Aksu’nun 23 yıldır ‘Onu düşünmediğim ve rüyamda görmediğim bir gün bile yok.’ dediği aşkı: Onno Tunç. Türkçe popun en güçlü seslerinden olan Nükhet Duru, Sezen’e yeni albümünde yeni bir aranjörle çalışması için ısrar eder. Nükhet Duru’nun ‘Seninle’ adlı şarkısını birlikte kaydettiği genç aranjörü Sezen Aksu’yla tanıştırır. Sezen’in tanıştığı kişi, o yıllardaki en parlak aranjör ve yaptığı her albümü ‘hit’ haline getiren Onno Tunç’tan başkası değildir.  İkilinin tanıştığı anı “Gözlerinden çıkan kıvılcımları görmemek imkansızdı. Hınzırca birbirlerine laf atıyor, çaktırmadan bakışıyor ve sürekli flört ediyorlardı. Aralarındaki çekimin aşka dönüşeceğini daha ilk anda anlamıştım.” diyerek anlatan Nükhet Duru, bu aşkın ilk tanıklarından biridir.

Gerçek bir sapyoseksüel (yeteneğe ve zekaya ilgi duyan kişi) olduğunu her fırsatta dile getiren Sezen Aksu için o günden sonra Onno Tunç’tan ayrı geçen bir dakika bile çok anlamsızdır. Çünkü Onno, hem yetenekli hem karizmatik hem cesur hem de tıpkı kendisi gibi dışa dönük ve sosyaldir. En nihayetinde ikili, 1984 yılında Aysel Gürel’le birlikte ‘Sen Ağlama’ albümü için stüdyoya kapanır. Tabii ki uzun ve yorucu stüdyo günlerinden yalnızca bu efsane albüm değil, bir de o efsane aşk çıkar.

O günlerde aralarındaki aşk üretkenliğe, yeniliğe, çok çalışmaya da enerji olur. Kalabalıklar içinde olmayı ve mizahı çok seven çift için her şey her zaman toz pembe değildir. Aralarındaki yüksek voltajdan dolayı ilişkileri sürekli bir dalgalanma içindedir. Sürekli bir küs bir barış ilerleyen bu aşk, en sonunda dost kalmaya varır. Aralarındaki sevgi baki olduğundan bu dönemlerde bile birbirlerinden ayrı kalamazlar ve sürekli birlikte çalışırlar.

Ta ki 14 Ocak 1996 gününe, yani Onno Tunç’un hobi amaçlı kullandığı uçağın düştüğü o kara güne kadar…

O gün hayatını kaybeden Onno Tunç, hem Sezen Aksu’nun hem de Türk pop müziğinin kaderini sonsuza dek değiştiren büyülü bir el olarak anımsanır. Ölümünün üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen bu aşk unutulmamıştır.


Like it? Share with your friends!

17

Geri Dön

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format