Franz Kafka ve Milena Aşkı


Aşk diye bir şey olduğuna inanmadım ama okuduğum kitaplardaki gibi sevilmek istedim hep. Beni yıkacak o nefes için uyandım her sabah. Bazen de içimdeki çocuğa serzenişte bulundum çünkü suçlanmasam da cezalandırılmaktan korktum. Ama körü körüne teslim olmak gerekirmiş bazen. Kafka’nın Milena’ya olan aşkı gibi. Onlar da tesadüf eseri tanıştılar ve hayatları değişti.

Milena 13 yaşındayken annesi kaybetmişti. Annesinin ölümünden sonra babasıyla arası hiç iyi olmadı. Babasının zoruyla tıp fakültesine sonra da konservatuara gitti ama ikisini de yarıda bıraktı. Babasından intikam almak için uyuşturucu kullanmaya başladı. Üniversitedeyken Yahudi bir gence aşık oldu ve ondan hamile kaldı. Yahudileri sevmeyen babasının itirazına rağmen evlendi. Evlilikten sonra babasıyla olan bağı da tamamen koptu.Milena, evlilikten beklediğini bulamadı. Sorumsuz bir hayat ve onu sürekli aldatan bir kocası vardı. Yaşadığı ruhsal sorunlar yüzünden tekrar uyuşturucu kullanmaya başladı. Maddi zorluklar yüzünden çalışmaya başladı. Gazetelerde çeşitli yazılar yazmaya ve ünlü eserlerin çevirilerini yapmaya başladı.

Tesadüf eseri Kafka ile tanışan Milena, Viyana’ya gittiğinde Kafka’ya bir mektup yazarak eserlerini Çekçe’ye çevirmek istediğini belirtti ve Kafka da bunu kabul etti. Sık sık mektuplaşsalar da bir araya gelememeleri aşklarının giderek büyümesine sebep oldu. Mektuplaşmanın bitmesinin ardından Milena, hastalığı döneminde Kafka’yı görmeye gitti. Milena, o dönemde Kafka’ya büyük ölçüde güç ve moral kaynağı oldu. Yaşamış oldukları benzer problemler birbirlerine sıkıca bağlanmalarını sağladı. Milena ile sadece üç kez görüşebilen Kafka, Milena’ya yazdığı son mektubunda ise yazdığı her kelimenin ona acı verdiğini söyledi. 1918’de kanser yüzünden konuşma yetisini kaybeden Kafka, 1924’te vefat etti.
“Yorgunum; İstediğim tek şey yüzümü kucağına koymak, başımın üstünde dolaşan elini hissetmek ve sonsuza dek öyle kalmak…” -Franz Kafka

 


Like it? Share with your friends!

2

Franz Kafka ve Milena Aşkı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format