Feminizm Hakkında Bilinen 6 Yanlış Teori


“Ben feministim.” dediğimiz anda bize yönelen garip bakışlar, kırkırdamalar ve yanlış bilinenler artık canımızı sıkmaya başlamadı mı? Bu yazı feminizmi benimseyenlerin haklı isyanı olmakla birlikte bir yanlışı düzeltmek adına atılmış küçük adımdır. Bilmemek değil öğrenmemek ayıpsa neden feminizmin doğrularını öğrenmeyelim ki?

 

1) “Feministlik kadın üstünlüğünü savunur.”

Feminizm aslında cinsiyet gözetmeksizin her bireyin eşit olduğunu savunan düşüncedir. Erkek egemenliğinin üstün olduğu bir dünyada yaşadığımız için kimi zaman kadın üstünlüğünü savunuluyor gibi algılansa da önemli olan eşitliktir. Yani eğer gün gelip kadınlar bir üstünlük kurarsa, feminizm buna da karşı gelecektir.

 kalemlik,,

2) “Feministler erkeklerden nefret eder.”

Erkekler de diğer herkes gibidir; kadınlar gibi, herhangi bir cinsiyeti benimsemiş insanlar gibi. Haliyle erkeklerden nefret etmek imkansızdır, erkeklerin üstünlüğünden nefret etmek mümkün… Fakat kimi zaman erkeklerin konuyla alakalı sert tutumlarına tepki gösterilebilir. Bu nefret değil de, savunma mekanizmasıdır belki. Böyle mi düşünsek?

 kalemlik,

3) “Feministler sadece kadınlardan oluşur.”

Feminizm bir düşünce biçimidir. Düşüncenin cinsiyeti olmaz. Joseph Gordon-Levitt hatta Prens Harry feminizmi destekleyen erkeklere örnektir. “Bütün erkekler feminist olmalı, çünkü eğer erkekler kadın haklarını umursarsa dünya daha güzel bir yer olacaktır.” diyen John Legend’ı da unutmayalım.

 kalemlik,,,,,,

4) “Feministler çirkindir.”

Feministler çirkinmiş. Hadi canım! Hiç kimse çıkıp Beyonce, Keira Knightley, Taylor Swift ve Emma Watson çirkinler, bu yüzden feminist olmuşlar diyemez herhalde.

  kalemlik,,,

5) “Feministler bakımlarına dikkat etmez.”

Bir kadın feminist diye feminen olmayacak değil ya! İster makyajını yapıp topuklusunu giyer, isterse de kıllarını almaz, vücut onun kim karışacak? Bu seçim tamamen kişiye bağlıdır, düşünceye değil.

 kalemlik.,

6) “Feminizm eskimiş bir akımdır.”

Evet belki eskisi kadar uçurum yok erkek ve kadın hakları arasında. Fakat hâlâ daha eşitlik sağlanıyor diyebilmek mümkün değil. Hal böyleyken feminizm de eskimiyor.

 kalemlik,,,,,

Haklarını savunan, güçlü, ayakları üzerinde sapasağlam durabilen kadınlar ve onlara destek çıkarak her alanda eşitlik için savaşacak erkekler görmek dileğiyle!

zeynepc

Feminizm Hakkında Bilinen 6 Yanlış Teori

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format