Dünyanın Gözde Ödül Törenleri


Bu yazıda hazırlıklarından finallerine kadar ilgisini çekmeyi başaran önemli ödül törenlerinden bahsedeceğiz. Kırmızı halılarında insanların şıklıklarıyla yarıştığı, tüm dünyanın izlediği muhteşem ödül törenlerinden birkaçına bakalım.

Altın Küre Ödül Töreni

77. kez gerçekleşecek olan Altın Küre Ödül Töreni’nin tarihini Hollywood Yabancı Basın Birliği, 5 Ocak 2020 olarak belirledi. Dick Clark Productions ve HFPA işbirliği ile hazırlanan törenin ödülleri, tüm ihtişamları ile sahiplerini bekliyor. Altın Küre Ödül Töreni’nde 14 sinema ve 11 adet televizyon yapımı olmak üzere toplam 25 kategoride ödül dağıtılıyor.

Oscar Ödül Töreni

Bu yıl 92. kez düzenlenecek olan dünyanın en merakla takip ettiği bir diğer ödül töreni: The Oscars.

Sinema dünyasının en kapsamlı ödül töreni olan The Oscars’da 1925’ten beri ödüller sahiplerini buluyor. Toplam 24 dalda ödül verilen bu görkemli törene dünyanın en ünlü isimleri ve markaları katılıyor. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenen törenin biraz da bilinmeyenlerinden bahsedelim. Günümüze kadar en çok Oscar’ı tam 26 kez olmak üzere Walt Disney aldı. En fazla Oscar ödülü kazanan filmler ise ‘Ben Hur’ ve ‘Titanic’ olmuştur.

Grammy Ödül Töreni

Bu yıl 61. kez gerçekleştirilecek olan Grammy’nin orijinal adı: Gramaphone Awards’tır. Hiç duymamış olabilirsiniz bu ismi çünkü şimdilerde kullanılmıyor. İlk kez 1959’da gerçekleşen ödül töreni, dünyada The Oscars’dan sonra en çok seyredilen ikinci tören. Başlarda 28 kategori ile başlayan bu törende şimdilerde 70’ten gazla kategoride ödüller sahiplerini buluyor. Müzik dünyasının en prestijli törenlerinden biri olan Grammy’e birbirinden başarılı isimler katılıyor.

Emmy Ödülleri

Emmy Ödülleri, Amerikan televizyon yapımlarının birbiriyle yarıştığı ve ödüllerin sahibini bulduğu bir ödül törenidir. Emmy Ödülleri’ni film sektöründeki Oscar Ödülleri, tiyatrodaki Tony Ödülleri ve müzik sektöründeki Grammy Ödülleri’nin karşımı olarak da düşünebiliriz. Her törende olduğu gibi birçok dalda ödül veriliyor. “Peki, “Emmy” ismi nereden geliyor?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Emmy, eski televizyon kameralarındaki kamera tüpü için kullanılan “Immy” lakabının feminenleştirilmiş biçimiymiş. Toplam 17 kategori ile boy gösteren Emmy, The Oscars kadar ilgi çekmese de insanların kırmızı halıda yarıştığı bir ödül töreni.

Cannes Film Festivali ve Ödül Töreni

Cannes Film Festivali, Fransa’nın güneyinde bulunan Cannes kentinde her yıl genellikle mayıs ayında düzenlenen uluslararası film festivalidir. Bu festivalde her yıl ortalama 20 film bazı kategoriler dahilinde yarışıyor. Tabii bunun yanında katılımcıların şıklık yarışına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en zengin ve prestijli jüri kadrosunun seçtiği filmler geceye damgasını vuruyor. Cannes’da kırmızı halı yaklaşık 2 km uzunluğunda ve festival boyunca bu halı 3 kez değiştiriliyor. Bu halı değişimi, festivalin maliyetini de oldukça etkiliyor. Söylemekte yarar var ki törenin maliyeti yaklaşık 20 milyon Euro.

Dünyanın Gözde Ödül Törenleri

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format