Dünden Bugüne Endüstriyel Yolculuk


ENDÜSTRİ 1.0

Endüstrinin temeli olan bu dönem su ve buhar gücüne dayanmaktadır. Buharla çalışan makineler bu dönemde kendini göstermektedir. Buharlı makinelerin çalışma prensibi su ve buhar arasındaki dönüşümdeki basınç farkını kinetik enerjiye dönüştürebilmektir.

Sıvı halden ısıtılarak kızgın buhar haline getirilen su bir hazneye toplanır ardından hızla soğutulan odacıkta basınç oluşturan buhar vakum oluşturur. Vakumun gücü kinetik enerjiye dönüşür ve piston sistemini çalıştırır. Hareketli mekanizmanın dışında çalışan bölümü olması nedeniyle bu motorlar dıştan yanmalı motor olarak adlandırılır.

ENDÜSTRİ 2.0

Gelişen endüstriyi herkesin ulaşabileceği ve satın alabileceği hale getirme ihtiyacı oluşmuştur. Bu dönem seri üretimin başladığı dönemdir. Henry Ford’un 1903 yılında ilk kurduğu seri üretim bandıyla otomobiller üretilmeye başlanmış. Bu yüzden endüstri 2.0 üretimin temel yapı taşıdır.

ENDÜSTRİ 3.0

İmalat otomasyonunun çok ilerlediği bu dönem 3.sanayi devrimidir. Bilgisayar kontrolünde daha hassas ve verimli üretimin yapıldığı bu dönemde daha kaliteli üretimler gerçekleştirilmiştir. Otomasyon terimi 1947 yılında Ford firması tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Otomasyon, temelinde bilgisayar, elektrik, elektronik, mekanik, hidrolik ve pnömatik gibi farklı ara yüzlerin ve cihazların bir araya gelerek oluşturduğu bir kavram olmuş.Amerikan otomobil üreticilerinin PLC sistemini keşfetmesiyle bu devrim şeklini oluşturmuştur.PLC sayesinde program değişikliklerinde gerekli düzenlemeler hızlı bir şekilde yapılabilir hale gelmiş. Bu dönemde bilgisayar ve yarı iletkenlerin hayatımıza girmesiyle hayatımız hızlanmaya başlamıştır.

ENDÜSTRİ 4.0

Bundan önceki tüm bu süreçler kas kuvvetinden makine kuvvetine geçişin aşamalarıdır. Bu devrimle teknolojiler kaynaşmış ve dijital, biyolojik, fiziksel anlamda karşılıklı etkileşimler oluşmuştur. Bu döneme sanayinin dijitalleşmesi de diyebiliriz. Fakat sadece faaliyetin ya da üretim hattının değil şirketin tüm çalışma süreçlerinin dijitalleşmesi olarak düşünülmelidir. İnternet üzerinden bağlantı kuran tüm verilerin üretim sürecini tamamen değiştirdiği makinelerin insanlarla etkileşimini ön planda bulunduran yeni endüstri dönemi kendisini düzenleyebilen otonom üretim sistemidir.


Like it? Share with your friends!

25

Dünden Bugüne Endüstriyel Yolculuk

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format