Dumur Eden Filmler 1


DİKKAT! SPOİLER İÇERİR!

“Dumur” kelimesinin anlamını bilmeyenler için küçük bir açıklama ile başlamak istiyorum yazıya. Dumur kelimesinin bu yazıda ve devamında gelecek olan yazılarda TDK’daki anlamı olan körelme ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi yok. Farklı mezheplere göre açıklayacak olursak; “Yuh yani”, “Çüüüüşşş”, “Oha fln oldm yhaa…”, “Muazzam ötesi.”, “Olm bu neyin kafası yaaaa, nasıl bir kafa bunu yapan?’’ dedirten filmlere ‘’DUMUR EDEN FİLMLER’’ diyoruz. Yani en azından ben diyorum. Bu kelimeyi gördüğünüzde bunlar gelsin aklınıza. Yazı dizisinin isminin ‘’DUMUR EDEN FİLMLER’’ olması da sizi yanıltmasın. Siz de hak verirsiniz ki bütün dumur eden filmleri izlemiş olamam. İzleseydim de yazmaya üşenirdim açıkçası. Bu yüzden “Vay efendim o film niye yok, şu film nsl olmz yhaaaa .s.s, ben falan filmi izlemiştim; o da dumur bence!” triplerine girmeden okuyun. Ayrıca yazıları okumadan önce başlığa bir bakın filmi izledim mi diye. İzlemediyseniz okumanızı tavsiye etmem. Boşu boşuna spoiler günahı yemeyelim.

ESARETİN BEDELİ
esaretinbedeli

Yazı dizisine ısınma turları ile başlamak istedim. Bu filmi izlememiş olanlar zaten gitsin kendini bir köprüden aşağıya atsın ya da alternatif olarak Davutpaşa girişinde 41AT beklesin. IMDB puanlarına göre en başta olan bu film ‘’Dumur Eden Filmler İzleme ve Bulma Hastalığı’’ denen illet şeye geçiş evresidir. Kişi esaretin bedelini izler ve ‘’Bu neydi beeeee!’’ olur, ardından da google’a esaretin bedeli tarzında filmler yazarak bu karanlık dünyaya adımını atar.

Film aslında Stephen King’in ‘’Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti’’ isimli romanından uyarlama. Oyuncu kadrosu olarak da zengin bir kadroya sahip olduğunu söyleyebiliriz filmin. Karakterler filmde çok tutarlılar ve oyuncular rollerine yakışmışlar bence. (Morgan Freeman her zamanki gibi bilge adam) Wikipedia’dan aldım bu listeyi.

 

Oyuncular şöyle; Tim Robbins – Andy Dufresne, Morgan Freeman – Ellis Boyd “Red”, Bob Gunton – Warden Samuel Norton, William Sadler – Heywood, Clancy Brown – Capt. Byron Hadley, Gil Bellows – Tommy Williams, Mark Rolston – Bogs Diamond, James Whitmore – Brooks Hatlen, Jeffrey DeMunn – Andy Dufresne’nin davasında savcı olarak.

Filmin konusuna gelecek olursak; Andy Dufresne’nin suçsuz olduğu halde hapse atılması ve hapiste bulunduğu zaman dilimi içerisindeki olaylar olarak genelleyebiliriz filmin konusunu. Şimdi size gereksiz bilgiler vermeyeceğim. Yok bütçeymiş yok hasılatmış yok kaç Oscar almış falan filan fasa fiso ve sıkıcı bilgiler.

esbed2

Film sürükleyici ve iyi bir film, orası kesin. Ancak bunların yanında filmin değerine değer katan birkaç detay da yok değil. Örneğin filmin orta kısmında senarist filmin sonu ile ilgili küçük ipuçları veriyor. Örneğin Andy’nin kütüphaneyi açtığı sahneyi ele alalım. O sahnede bir arkadaşı ‘’Monte Kristo Kontu’’ kitabını eline alır. Andy ise o sırada ‘’Beğenirsin. Kaçış hikayesi. Seversin.’’ der. Bunun gibi birkaç tane daha ipucu var filmde ancak hepsini burada yazıp hevesinizi kaçırmak istemem. Filmi tekrardan izleyip bu gibi küçük detayları yakalayarak kendinizi bir Einstein bir Tesla bir Andy Dufresne gibi hissedebilirsiniz.

Filmin sonunda hiç beklemediğiniz olaylar gelişiyor. Andy, hapisaneden kaçıyor hapishane müdürüne açtığı banka hesabını kendisi kullanıyor falan filan. Bütün bu etkenleri göz önüne aldığımızda “Esaretin Bedeli”bu listeye girmeyi sonuna kadar hak ediyor.

 

 

 

mehmetbanner

Dumur Eden Filmler 1

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format