Dr. Hannibal Lecter Hakkında 4 Şaşırtıcı Gerçek


Birçoğunuz Dr. Hannibal Lecter karakterini Hannibal dizisinden biliyordur. Özellikle zihnimizdeki kaba saba, pis katil imgesini yerle bir eden imajı gönüllerde taht kurmuştur. Entelektüel yapısı, kibarlığı ve rafine zevkleriyle hayran olunası bir adamdır. Yalnız küçük bir sıkıntısı vardır. Yemeklerde insan etini tercih etmektedir. Gerçekten kendine has bir adamdır. Yeni nesil Dr. Lecter’ı diziden bilse de tüm dünyada tanınması 1991 yapımı Kuzuların Sessizliği (Silence of the Lambs) ile olmuştur. Film döneminde gerçekten çok başarılı olmuştur. (5 Oscar almış, daha ne olsun?) Özellikle Anthony Hopkins’in performansı karşınızda gerçek bir psikopat olduğuna inandırır. Hatta dedikodulara göre Hopkins’in karısı filmden sonra evde Hopkins ile yalnız kalamamıştır korkudan. Ama bu filmde daha derin bir sembolizm vardır. Aslında Dr. Lecter filmde tanrıyı oynamaktadır! Yanlış duymadınız, Tanrı. İnanmıyor musunuz? Buyurun kanıtlar.

1) Filmde hiç aşk hikayesi yok. Filmin başından itibaren Ajan C. Starling ona kur yapan erkeklere karşı bir ilgi göstermiyor ve bekaretini koruyor. (Meryem figürü) Starling’in Dr. Lecter ile olan konuşmalarını zorlarsak duygusal bir ilişki sayabiliriz ve Ajan C. Starling’in Dr. Lecter ile olan tek fiziksel teması ise Dr. Lecter’ın ona parmaklıklar arkasından uzattığı dava dosyasını alırken gerçekleşiyor. Bu temastaki film karesi ise Michelangelo’nun “The Creation of Adam” tablosunun bir canlandırması ve tablodaki tanrı burada Dr. Lecter!

hani1

2) Dr. Lecter ve C. Starling’in katili bulmak için yaptığı sohbetler sırasında Dr. Lecter’ın C. Starling’in anılarından yararlanarak yaptığı çizimlerden bir tanesi C. Starling’i bir kuzuyu kucaklamış şekilde gösteriyor. İsa’nın bir diğer lakabı da “Tanrı’nın Çobanı”dır. Bu olgu Hristiyanlığın en eski imgelerindendir. Dr. Lecter’ın çiziminde ise bu olgu resmedilmiş.

hani2

3) Dr. Lecter’ın hapishaneden kaçarken polis memurunu kanatlanan bir kelebek şeklinde asarak öldürmesi sahnesi ise katil hakkındaki bir diğer ipucu. Transseksüel katil Jame Gumb’ın kaçırdığı kadınların derilerini kadın elbisesi yapmak için yüzüp ağızlarına da bir tane güve koyması ise tırtılın kelebeğe dönüşüp metamorfoz geçirmesini, yani Gumb’ın erkekten kadına dönüşmesini simgeliyor. Dr.Lecter’ın Jame Gumb’ın yaptığını deliller olmadan biliyor olması ise onun tanrısal bakış açısına bir gönderme.

hani3

4) Dr. Lecter’ın yamyam karakteri bile Tanrı figürüne dair bir işaret. Yakalanmadan önce Dr. Lecter arkadaşlarına çoğu zaman gurme akşam yemekleri düzenlerdi. Bu yemeklerde konuklarına fark ettirmeden insan eti yedirmesi ise Hristiyanlık’taki Aşai Rabbani ayininin bir parodisi. Bu ayin kiliselerde İsa’nın etini ve kanını temsilen ekmek yenmesi ve şarap içilmesi olayıdır.

hani4

 

Sonuç olarak tüm bu ipuçlarından yola çıktığımızda filmin arka planında;

Dr. Hannibal Lecter: Tanrı (Her şeyi bilen kişi)

Ajan Clarice Starling: Dişi İsa veya Meryem (Mesih, Kurtarıcı) olgusu vardır.

 

 

ozgurbanner

Dr. Hannibal Lecter Hakkında 4 Şaşırtıcı Gerçek

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format