Cadılar Bayramı Kapıda


Her yılın 31 Ekim gecesi kutlanan Cadılar Bayramı dünyadaki en ilginç bayramlardan biridir.
Peki Cadılar Bayramı nedir ? Neden 31 Ekim’de kutlanır? Kökeni nerden geliyor? Gelenekleri nelerdir? Bu sorulara cevap verelim.


Tarih öncesine dayanan bu bayramın esas kökeni hasat mevsiminin bitişinin kutlanıldığı bir pagan kültürü olan Samhain festivaline dayanıyor. Aslında Cadılar Bayramı’nın asıl adı Hallowen değil Samhaindir. 31 Ekim de kutlanmasının sebebi de bu tarihte tüm hasatın alınması ve doğanın sonbaharla birlikte ölüm dönemine girmesidir. Ayrıca bu gece ölülerin dünyaya döndüğüne ya da yaşayanlarla ölülerin bağlantısının açıldığına inanılır Paganlığın yok oluşu ve Hristiyanlığın yükselmesiyle adı ilk önce papalık tarafından All Hallow’s Eve (Azizler Gününün arifesi) zamanla da Hallowen olarak dönüşmüştür. Günümüz dünyasındaki popüler halini ise 1880‘li yıllarda Avrupa’dan göç eden göçmenler sayesinde almıştır. Geleneklere ve sembollere bakarsak öncelikle balkabakları vazgeçilmezdir. İnanışa göre içleri oyarak korkutucu şekiller verilip içinde mum yakılan balkabakları ölülerin korkup uzaklaşmasını sağlıyor. Bazı ülkeler ise bunu turpla da yapılsa da günümüzde balkabaklarıyla donatılmış mekanlar oldukça fazla.Bir diğer sembol orta çağda cadı olduğuna inanılan baykuş oldukça fazla kullanılır. Karakedi , örümcek ,yarasa da karanlık yapıları uğursuzluğu ve şansızlığı getirdiğine inanılmasından dolayı popüler simglerdendir. Cadılar Bayramı’nda sıkça kullanılan siyah ölümü, turuncu ise kışı ifade eder.

Cadılar Bayramı’nın en eğlenceli etkinliklerinden biri de çeşit çeşit hazırlanan kostümler eski zamanlarda ölülerin korkutulması için giyilse de günümüzde farklılık yaratan en güzel eğlence araçlarından biri. Bence en önemlisi çocukların şeker mi ? Şaka mı? Deyip kapı kapı dolaştığı bölüm eski geleneklerden biri olsa da günümüzde devam etmektedir. Biraz da ilginç yanlarından bahsedelim. Eski çağlarda genç kızlar Cadılar Bayramı ateşinin önünde bekleyip terleyerek ateşin içinde evlenecekleri kişiyi göreceklerine inanırdı.Bir kısmı da aynı gece evin merdivenlerinden inerken aynaya bakarlarsa sevdiklerini göreceklerini düşünerlermiş. Bir diğer ilginç durum ise, insanların gece yarısı kıyafetlerini ters giyerek yollarda geri geri yürüyüp cadıları görebileceklerine inanmalarıdır.
Son olarak cadılar bayramı dünyada fazlaca rağbet görmekte ve ilgi çekmektedir. Cadılar bahane parti şahane diyenlerin vazgeçilmezidir.

 


Like it? Share with your friends!

4

Cadılar Bayramı Kapıda

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format