Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – Voi Cadde

Alışılagelmişin dışındaki tatlarla harmanlanan kahvelerden göze de hitap eden sunumlarıyla leziz ‘bowl’lara, görünce dayanamayıp sipariş vereceğiniz güzellikte tatlılardan, doyurucu ve besleyici sandviçlere uzanan geniş yelpazeli bir menüye sahip mekanımız: Voi Cadde. Küçük bir işletme olmasına karşın günün her saatinde dopdolu olan ve bazen önünde sıra beklemek durumunda kalacağınız bu mekan Bağdat Caddesi’nin gözde kafeleri arasında. Lezzetli ve orijinal ürünlerinin yanında bir de güler yüzlü insanlarla karşılaşabileceğiniz bir yer burası. Naçizane bir tavsiyede bulunmam gerekirse, ‘Coconut Latte’ sizi Voi Cadde’ye bağlayacak lezzetlerden biri olacak diyebilirim. Yolunuz Bağdat Caddesi’ne düşerse sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz bu mekana da uğramayı unutmayın.

Dizi – 11.22.63

NeYapsak ekibi olarak bu hafta bir solukta bitireceğiniz bir dizi öneriyoruz size. Stephen King’in 11.22.63 adlı kitabından uyarlanan aynı isimli dizimiz, 6 bölüm olmasıyla insanı cezbetse de bittiğinde devamını umuyor oluyorsunuz. 1960’ların havasını en güzel şekilde yansıtan mini dizimizin odak noktası ‘John F. Kennedy Suikastı’. Yalnız gerilim değil tabii, içinde oldukça naif bir aşk öyküsü de barındırıyor hikaye. James Franco ve Sarah Gordon’un başrollerini üstlendiği dizide oyunculuklar da izleyenleri hayran bırakıyor. İzlediğinize pişman olmayacağınızı hatta arkasından kitabını da okumak isteyeceğinizi garanti ediyoruz!

Kitap – Orhan Veli – Garip

Orhan Veli’nin Garip Akımının başlangıcı olan vazgeçilmez eseri “Garip” adlı şiir kitabından bahsedeceğiz. Garip kitabı, şiirimizde klişe olan her şeyi silmiştir. Kafiye veya redif gibi kalıpların olmadığı ve bir kurala bağlanmayan şiirlerde gündelik olayların toplumun her kesiminin ruhuna erişene dek şiiri yüksek zümreden alıp sokaklara taşımak amaçlanmıştır. Edebiyat dünyasında adeta çığır aşmış bu kitapta Orhan Veli’nin Garip Akımından bağımsız, eski biçimde yazılmış şiirleri de bulunuyor. Bizce kitapta şiirlerin yazıldığı tarihlerini de bulundurması çok zarif bir detay. Kitabın 144. sayfasında el yazısı ile yazdığı ve diş fırçasına sardığı bir kağıtta bulunan ve yer yer okunamayan bir şiiri de mevcut. Kitabı okumayan insanların bile Orhan Veli’den bildiği birkaç şiir vardır. “İstanbul ‘u Dinliyorum” ve “Cımbızlı” bunlara örnek gösterilebilir. Garip Akımını en etkili bir biçimde gözler önüne seren şiirleri barındıran bu kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz. Orhan Veli şiirleri ile geçen bir haftanız olsun!

“Bu kitap sizi alışılmış şeylerden şüpheye davet edecektir.”

Film – Örümcek Adam: Evden Uzakta

Geçen haftalarda vizyona giren ‘’Örümcek Adam: Evden Uzakta’’ gerçekten gidilmesi gereken Marvel filmlerinden biri denilebilir. Endgame’i izlemediyseniz eğer size kötü bir haberimiz var. Film, Endgame’in hemen sonrasını anlatıyor. Film Örümcek Adam’ın evi olan Amerika’nın dışında Avrupa’da geçmekte. Arkadaşlarıyla güzel vakit geçirmeyi planlayan Peter Parker’ın her zamanki gibi aksiyon dolu sahnelerin içinde kendisini bulması tabii ki kaçınılmaz. Bu sefer Örümcek Adam’ı bu sahnelerde yalnız bırakmayan bir süper kahramanımız daha var: Mysterio. Marvel, yine aksiyon dolu bir film çekerek herkesi beyaz perdede buluşturmayı amaçlamış. Örümcek Adam: Evden Uzakta, haftanın kesinlikle gidilmesi gereken filmi olmalı.

Sergi – Füg

9 Mart’ta sanatseverlerle buluşan Füg sergisinin küratörlüğünü Nilüfer Şaşmazer, ev sahipliğini ise Müze Evliyagil üstlendi. Sergide Müze Evliyagil’in koleksiyonları ve 16 farklı yerli ve yabancı sanatçının eseri bulunuyor. Kelime anlamı olarak uçmak, kaçmak gibi anlamlara gelen “Fuga” sözünden türeyen “Füg” ismi, sergi ile büyük bir paralellik taşıyor. Füg, bu hafta zamandan kaçmak ve hiçliğin ortasına doğru uçmak isteyenler için oldukça keyifli ve sanatsal açıdan da tatmin edici olabilir. Sergi 14 Temmuz’a kadar ziyarete açık olacak ancak bizce bir an önce gitmeli ve bu tatmini yaşamalısınız.

Konser – Göksel

İlk albümünü 1997 yılında çıkaran Göksel, yıllarca dilimizden düşmeyen şarkılarıyla sevenleriyle buluşmaya devam etti. Şimdilerde ise yeni albümü “Hiç Yok” için çalışmalarına devam eden Göksel’in sevenlerine harika bir haberimiz var: Denize Bıraksam, Bende Bir Aşk Var, Günün Birinde, Bi’ Seni Konuşurum ve daha fazlasına Göksel’le birlikte eşlik etmek isterseniz 12 Temmuz Cuma günü Harbiye Açık Hava’da yerinizi ayırmayı unutmayın.

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format