Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe-Virginia Angus

Etrafımıza baktığımızda sayamayacağımız kadar hamburger restoranları ve zincirleri vardır fakat bu yazımızda ismi yabancı menşeli olmasına rağmen sahibi Türk olan Virginia Angus’u size aktaracağız. İstanbul sınırları içerisinde üç adet şubesi bulunan Virginia Angus, 2009 senesinde hayvancılık sektörüne girip 2011 senesinde tarihi mercan yokuşunda kurulmuştur. Et konusunda iddialı olan bu mekan, bize güzel bir sunum eşliğinde çeşitli hamburgerleri; hamburger yemek istemezseniz ise etlerini sunuyor. Özellikle etleri pişirme seçeneklerinin oluşu bizi çok etkiledi, gurme insanlar için kilit bir yer olabilir. Size iyi pişmiş Lokum Burger’i öneriyoruz. Yaklaşan ilkbahar aylarında gidilmesi gereken yegane restoranlardan bir tanesi. Virginia Angus’a gittiğinizde özellikle rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz çünkü dışarıdan talep bir hayli fazla.

Film-Estiu 1993

Estiu 1993, Türkçe karşılığı “93 Yazı” olarak çevrilen İspanya yapımı bir dram filmidir. Sakin bir film olarak nitelendirebileceğimiz yapım, olayların işlenişini değil de duyguların işlenişini daha çok ele alıyor. Annesini hastalık yüzünden kaybeden Frida’yı çocuk yaşta oyunculuğu göz dolduran Laia Artigas canlandırıyor. Frida, annesini kaybettikten sonra taşraya dayısı ve yengesinin yanına yerleşir. Buradaki yaşam koşulları büyükanne ve büyükbabası tarafından oldukça sevilen ve şımartılan hatta bağcıklarını bile büyükannesine bağlatan Frida için epey zordur. Bunun yanında aileye dahil olmak isteyip olamayışı da insanın içine işleyen sahnelerle anlatılıyor. Frida’nın yas sürecini doğal ve samimi bir şekilde anlatan film, vakit ayrılmayı hak ediyor. İyi seyirler!

Kitap-Kırmızı Pazartesi

En başında kimin öldürüleceğinin haberini veren bir kitap olan Kırmızı Pazartesi, bir namus cinayetini anlatıyor. Ana karakterlerimiz: İçine kapanık kurbanımız Santiago Nasar; gizemli, çekici ve zengin Bayardo San Roman; güzel ve bekar Angela Vicoria; onun abileri Pedro ve Pablo Vicoria. Kitapta işlenen cinayetin failleri olsa da o dönemin koşulları ele alınarak kişiler biraz sosyal dayatmaların yerini alıyor. Bütün kasabanın cinayet işleneceğini bilmesine rağmen susması, engel olacak hiçbir şey yapmaması yazarın yaşadığı dönemdeki insan ilişkilerinin bir özeti sayılabilir sanırım. Genel olarak karamsar olarak yazılan kitap, edebi yönüyle sizi birazcık aydınlığa çıkarabilir. Biraz polisiye biraz dram tarzında yazılan bu kitap, farklı arayışlarda olanların kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken bir kitap. Okundu, tavsiye edildi!

Tiyatro-Kahvede Şenlik Var

Bir kadın, bir erkek… Uzlaşma ve anlaşma çabası içindeler. Buraya kadar oldukça klişe fakat bu hikayede bir de kafa karıştırıcı ve sinir bozucu bir garson var. İlginizi çekmeye başladıysa şunu söyleyebiliriz ki ilk perdesi sıkıcı olan oyunun ikinci perdesi bekleneni karşılıyor. Sabahattin Kudret Aksal’ın yazdığı Kahvede Şenlik Var, kadın ve erkek uyumu üzerine eğiliyor. Evlenmek için deniz kenarında bir kahveye gitmek üzere anlaşıyorlar fakat gittiklerinde garsonun birbirlerini ve kendilerini yeniden tanımalarını sağlayan soruları onları derin derin düşündürüyor. Peki, bu kadın ve erkek garsona ve diğer her şeye rağmen evlenebilecek mi? İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyun, bu hafta 17-20 Nisan’da Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde!

Müze-Doğançay Müzesi

Bu hafta Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olan Doğançay Müzesi’ndeydik. Beyoğlu’nda, 150 yıllık beş katlı tarihi bir binada yer alan müzede Burhan Doğançay’ın erken dönem figüratif resimlerinden başlayıp kent duvarlarından ilham alan işleri ve fotoğrafları yer almaktadır ve bu eserler Burhan Doğançay’ın elli yıllık sanatsal gelişimini kapsamaktadır. Müzenin beşinci katında ise Burhan Doğançay’ın ilk sanatsal eğitimini aldığı kişilerden biri olan babası Adil Doğançay’ın resim çalışmalarına yer verilmiştir. Biz Doğançay müzesini gezerken keyif aldık, size de gezmenizi tavsiye ediyoruz. Bu müzeyi pazartesi günü hariç her gün gezebilirsiniz.

Konser-Ezhel

Bu haftaki konser önerimiz Ömer Sercan İpekçioğlu yani bilinen ismiyle: Ezhel. Ezhel 1 Temmuz 1990 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Anatolian, Hip-Hop, Reggae tarzında müzik üreten Ezhel ilk albümünü 2017 yılında çıkardı. “Şehrimin Tadı” ve “İmkansızım” şarkılarıyla son zamanların konuşulan isimlerinden biri oldu. Ankara’da yaşadığı mahalle kültürünü şarkılarına yansıttı ve bu onun kısa sürede milyonlara ulaşmasını sağladı. Geleneksel müzik tarzıyla evrensel bir kitle yakaladı. Dinlerken asla pişman olmayacağınız ve sizi farklı bir müzik kültürüne götürecek bir atmosfer bulacaksınız. Siz de bu güzel konseri izlemek istiyorsanız 19 Nisan Cuma günü DasDas’ta olun!


Like it? Share with your friends!

5

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format