Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe-Koza Cafe

Merhaba sevgili arkadaşlar, bu hafta Ne Yapsak? ekibi olarak güzelliğiyle İstanbul’u büyüleyen semtlerden Balat’ta Koza Cafe’deyiz. Kafe dediğimize bakmayın aslında güler yüzlü sahibinin evini yaratıcı bir şekilde düzenlemesiyle ortaya çıkıyor burası. Üç katı bulunan kafe, evimizin ilk katı müze olarak kullanılırken ikinci katında sevdiğiniz insanlarla sıcacık bir ortam eşliğinde kahve içmemize imkan sağlıyor. Biz özellikle filtre kahve ve mochasını öneriyoruz. Bunların yanında kafemizin küçük ev sahibi olan güzel köpeğimiz mekana apayrı bir sıcaklık ve samimiyet katıyor. Klasik, eskitme ve içten yerleri seviyorsanız bu kafe tam sizlik!

Film-Gattaca

İsmini gen kodlarımızı oluşturan “guanin, adenin, sitozin ve timin” bazlarının baş harflerinden alan Gattaca “uzak olmayan gelecek”te geçiyor. Gen mühendisliğinin çok ilerlediği bu dünyada anne babalar, çocuklarının kusursuz olmasını istedikleri için bu mühendislere başvuruyorlar ve sonuç olarak genetiği değiştirilmiş bebekler meydana geliyor. Doğal yollarla doğan Vincent’ın daha doğar doğmaz neleri yapıp neleri yapamayacağı, hangi hastalıklara yakalanacağı tespit ediliyor ve hayallerine, isteklerine bakmadan toplum tarafından 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyor. Astronot olmak isterken doğuştan damgalandığı için uzay üssünde sadece temizlikçi olarak çalışabiliyor. Gen ırkçılığının yaygın olduğu bu evrende Vincent’ın hayalleri uğruna yaptıklarını izliyoruz. Ayrıca Michael Nyman’ın müzikleri de kendinizi hikayenin içinde hissetme konusunda oldukça yardımcı. NASA’da çalışan bilim insanları tarafından en gerçekçi bilim kurgu filmi olarak tanımlanan Gattaca’yı şiddetle tavsiye ediyor ve iyi seyirler diliyoruz.
“İnsan ruhu için bir gen yoktur.”

Kitap-Bir İz Bırak

Akımlardan beslenen ve birbirine düşman olan iki galaksi: Thuve ve Shotet. Düşmanlıklarının çok önceye dayandığı iki ayrı halktan, güçlü akımlara sahip olan Akos ve Cyra’nın yollarının kesişmesini anlatan, olay örgülerinin yavaş ve detaylı ama bir o kadar da sürükleyici olan bir kitap bu. Akos, Thuve gezegeninden bir çiftçinin oğlu ve de bir kahindir. Abisinin, Shotet gezegeninin varisi Ryzek tarafından kaçırılmasından sonra onun da yolu abisini kurtarmak için Shotet’e düşer. Cyra ise Shotet hükümdarının kızıdır ve abisi; Cyra’ya büyük bir düşmanlık besler. Asıl hikayemiz; Akos’un, Cyra’nın hayatına girmesiyle başlıyor. Ülkeleri ve aileleri arasındaki düşmanlık aşılamazken onlar birbirlerine yardım edebilir miydi? Yoksa aileleri gibi davranıp birbirlerine düşman mı olacaklardı? Kitabın en başından beri oluşan soru işaretlerinin hepsinin bir cevabı var. Nasıl bitirdiğinizi bile anlamayacağınız bu kitabı en kısa zamanda okumanızı tavsiye ediyoruz. Kütüphanenizden eksik olmasın!

Sergi-Bu İşin Sonu Yok

Bu hafta Ardan Özmenoğlu’nun “Bu İşin Sonu Yok” isimli sergisini görmeye gittik. Sanatçı bu sergisinde alışılmış kalıpların dışında özgün fikirleriyle bizi buluşturuyor. Osmanlı padişahlarından tarihin önemli kadın sultanlarına uzanan hikayeleri, oyun kağıtlarına çevirdiği resimleriyle aktaran sanatçının Post-it notlarla ürettiği resimlerine, cam katmanlı heykelleri eşlik ederken neon çalışmaları, bugünün kültürünü yaratan yaşam anlayışını yansıtıyor. Siz de bu sergiyi gezmek isterseniz, 7 Mart 2019 tarihine kadar Anna Laudel Galeri’sine gidebilirsiniz.

Tiyatro-Sahibinin Sesi

Bir asker kaçağı ve paranoyak olan Bilal, Zembul’un kendisinden hamile kalmasıyla iyice delirir çünkü Zembul ve yakınlarının evlenmeleri yönünde baskı yapacaklarından korkmaktadır ve olaylar gelişir. Önce ölen bir askerin kimliğini alır ve hayatına Muzaffer Seza olarak devam eder. Bu arada babası ölen Bilal, babasının yatağını alır. İronik bir biçimde o yatağa yattığı ilk gece topuğundan bir dikiş iğnesi girer ve iğne yavaş yavaş kalbine doğru yol almaya başlar. Zembul da çocuğu doğurunca Bilal’ in aklına mahalleyi içindekilerle birlikte yakıp işlerden sıyrılmak gelir. Bir İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunu olan Sahibinin Sesi, Sevim Burak tarafından 1982 yılında kaleme alındı. Ardından ilk olarak 1985 yılında Devlet Tiyatroları tarafından sahnelendi. Sahibinin Sesi bu hafta 26-28 Şubat ve 1-2 Mart tarihlerinde Üsküdar Tekel Sahnesi’nde!

Konser-Kenan Doğulu

Bu haftaki konser durağımız: Kenan Doğulu. Kenan Doğulu, Türk pop müziğinin her zaman içerisinde ama son zamanlarda magazinden de bir hayli uzak. İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümünü bitiren sanatçı ilk albümünü 1993 yılında çıkarttı ve ardı kesilmeyen sayısız işlere imzasını attı. Konserleri tam bir görsel şölen olan sanatçının sesi ve tavırlarıyla sizi büyülemesi işten bile değil. Çoğumuz Kenan Doğulu şarkılarıyla büyüdü fakat kendisinin başarılı müzik hayatında saklı inanılmaz şarkılar bulabilirsiniz. 2 Mart Cumartesi günü Maslak’ta, Volkswagen Arena’da, vereceği konser daha önce yaşamadığınız bir konser deneyimi olabilir. Zira 14 albüm, 7 tekli ve 55 müzik klibine sahip sanatçı konserini 360 derecelik bir sahnede verecek. Bu performansı kaçırmamak için cumartesi saat 21.00’de Maslak’tayız!


Like it? Share with your friends!

14

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format