Bu Hafta #NeYapsak?


KalemlİK “Ne Yapsak?” ekibinde bu hafta:

Kafe-Virginia Angus

Etrafımıza baktığımızda sayamayacağımız kadar hamburger restoranları ve zincirleri vardır fakat bu yazımızda ismi yabancı menşeili olmasına rağmen sahibi Türk olan Virginia Angus’u sizlere aktaracağız. İstanbul sınırları içerisinde üç adet şubesi bulunan Virginia Angus 2009 senesinde hayvancılık sektörüne girip 2011 senesinde tarihi mercan yokuşunda kurulmuştur. Et konusunda iddialı olan bu mekan bizlere güzel bir sunum eşliğinde çeşitli hamburgerleri hamburger yemek istemezseniz ise etlerini sunuyor. Özellikle etleri pişirme seçeneklerin oluşu bizi çok etkiledi gurme insanlar için kilit bir yer olabilir. Size iyi pişmiş Lokum Burger’ı öneriyoruz. Yaklaşan ilkbahar aylarında gidilmesi gereken yegane restoranlardan bir tanesi. Virginia Angus’a gittiğinizde özellikle rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz çünkü dışarıdan talep bir hayli fazla.

Film-Edward Scissorhands


Bu hafta vizyondan bir film seçmek yerine 1990 yapımı eski bir film seçtik. Başrolüne Johnny Depp’in hayat verdiği filmin adı Edward Scissorhands, Türkçe adı ile Makas Eller. Filmde olaylar Edward’ı yaratan mucitin onu tamamlayamadan ölmesiyle başlıyor ve devamında da Edward makas elleriyle kalıyor. Şehir merkezinden ve böylece de insanlardan uzak olarak yaşayan Edward yalnızlığından çok mutsuzdur ama makas ellerinden dolayı insanların içine çıkmaktan çekinmektedir. Yardımsever, yaşlı bir kadının genç Edward’ı bulup yanına almasıyla çekingen karakterimiz insanların içine karışmaya başlar. Böylece başına bir çok ilginç olay gelir. Bunlardan bazıları komik bazıları romantik bazıları da üzücüdür. Biz de filmi izlerken bu olaylara şahit oluyoruz. Edward Scissorhands ailenizle beraber keyifle izleyebileceğiniz harika bir film önerisi. Şimdiden iyi seyirler!

Kitap-Puslu Kıtalar Atlası

İhsan Oktay Anar’ın ilk romanı olan Puslu Kıtalar Atlası’nın ilk baskısı 1995 yılında yapıldıktan sonra okurlar ve eleştirmenler tarafından çokça beğenilmiştir. Roman gerçek ile düşü ayırt etmeye çalışırken var olmayı sorguluyor. Kitaba başladığınızda özellikle ilk sayfalarda bulunan eski Türkçe kelimeler canınızı sıkabilir ama endişe etmeyin çünkü ilerledikçe sayıları azalıyor ve siz de alışıyorsunuz. Felsefenin tarihle, polisiyeyle harmanlandığı kitapta kimi zaman eski İstanbul sokaklarında gezeceksiniz, kimi zaman bir masalın içinde kaybolacaksınız. Karakterlerin birbiriyle olan ilginç bağlantıları sizi şaşırtacak. Kitabı bitirdiğinizde uzun bir rüyadan uyanmış gibi hissedebilirsiniz. Bu arada kitabın kapağındaki her kahraman kitabın içinde geçiyor. Ve bir de kitabın İlban Ertem tarafından çizilmiş çizgi roman hali mevcut. Türk romanına yeni bir soluk getiren bu kitabı kesinlikle okumalısınız.

Sergi-Rus Avangardı

Bu hafta sizlere Rus avangardı “Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisinden bahsedeceğiz.
Serginin girişinde, uzun bir hol boyunca, Rus Avangardı’nın siyasi arka planının katmanlarını,dönemin özeliklerini anlatan panolarla karşılaşıyorsunuz. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşanan dramatik değişikliklerin ve radikal yeniliklerin sağladığı yenilikçi atmosferde, dünyanın sınırlarını aşarak düşlerini uzaya taşıyan avangard sanatçıların ilerlemeye duydukları inanç, bu sergide yer alan eserlerinden canlılıkla yansıyor.
Fotoğraf, video, resim, heykel, tiyatro ve grafik gibi alanlarda eserlerin bulunduğu bu sergide biz hem sanat adına çok fazla bilgi öğrendik hem de oldukça etkilendik. Serginin düzeni,kullanılan renkler ve yapılan tanıtımlar da oldukça başarılıydı. 1 Nisan’a kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyarete açık olan bu serginin giriş ücreti sadece 5 TL. Çarşamba günleri ise ücretsiz.
SSM’ye gelmişken Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey sergisine de göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Tiyatro-Yutmak

Craft Tiyatro’nun oyunlarından olan Yutmak, 3 uyumsuz insanın hikayesini anlatıyor bizlere. Oyunun yazarı Stef Smith, çevirmen ise Çağ Çalışkur. “Ben genellikle dünyadaki en tuhaf insan olduğumu sanırdım ama sonra dünyada o kadar çok insan var ki kendini benim kadar tuhaf hisseden ve benimle aynı biçimde arızalı başka biri olabilir diye düşündüm. Sen eğer oradaysan bunu okuduğunu umut ediyorum ve bilmelisin, işte ben de buradayım ve en az senin kadar tuhafım.” diyen karakter Sam, kendisini canlandıran Merve Dizdar’a “Afife Jale Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü’nü (2017) kazandırdı. Yutmak’ı 23 Şubat’ta Podyum Sanat Mahal’da izleyebilirsiniz.

Konser-Büyük Ev Ablukada

Bu haftaki konser durağımız: Büyük Ev Ablukada. Son birkaç senede adından çokça bahsettirerek çok hızlı çıkış yapmış “son dönem hareketlerinden” biri olan Büyük Ev Ablukada 23 Şubat’ta son albümleri “Fırtınayt” ile beraber Beşiktaş IF Performance Hall’da olacak. “Üçüncü Yeniler” olarak adlandırılan ve şu sıralar Türkiye’de alternatif müziğin öncüsü olan grupların en başında sayabileceğimiz Büyük Ev Ablukada 2012 yılında ilk albümleri “Full Faça” ile müzik dünyasına merhaba demişti. Hali hazırda 3 albüm ve 2 tekli ile sektörde olan grubun konserleri, solistleri oyuncu ve komediyen Bartu Küçükçağlayan ile birlikte genellikle “stand-up” havasında geçiyor. Seyirci ile sahneden iletişimleri çok güçlü olan grup hâliyle bu hafta da izleyenlerine güzel zaman geçirtecekmiş gibi gözüküyor. İlk kez dinleyecekler için küçük bir not düşelim şarkı sözleri ilk dinleyişte anlaşılamayabiliyor, bu sebeple konser öncesi birkaç şarkıya bir bakmanızı tavsiye ederiz.


Like it? Share with your friends!

11

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format