Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe-Marla Kafe 
Merhabalar arkadaşlar. Bu hafta ne yapsak ekibi olarak Kadıköy’de Moda’ya yakın Marla Kafe’deydik. Adını genel olarak gidenler dışında pek duyuramayan Marla, yemekleri ile gidenleri kendinden memnun bırakıp insanlarda bir daha gelme isteği uyandırıyor. Fiyatları biraz pahalı olsa da genel olarak tatmin edici. Biz Pesto Soslu Makarnasını ve Mexican Burger menüsünü denedik. İkisi de gayet hoştu ve özellikle porsiyon büyüklükleri genel olarak restorantlarda yaşadığımız sorunun tam aksini bize yaşatıyor. Yeterli miktarının bile üzerinde bir makarna porsiyonu ile karşı karşıyaydık. Kahvaltı ve kahveleriyle de ünlü olan Marla nezih ve hoş mekanıyla sizleri Kadıköy’de bekliyor.

Film – Aquaman
Jason Momoa’nın başrolde olduğu Aquaman 28 Aralık’ta sinemalarda yerini aldı. Hızlı ve Öfkeli 7’nin yönetmenliğini yapan James Wan’in yeniden yönetmen koltuğunda oturduğu bu film sinemaseverlerde büyük bir beklenti yarattı. Fakat beklentileri karşılayamadığını söyleyebiliriz. Filmdeki görsel şölen filmi izlenir kılan sayılı şeylerden biri. Görsel efektlerin yerinde ve tatmin edici olmasının yanı sıra efektlerle ilgili bazı mantık hatalarının olduğunu da görebilirsiniz. (Su altında ve oldukça derinde dalgalanan görüntüler gibi) Senaryoya gelirsek üzülerek belirtmeliyiz ki tam bir klişe. Ayrıca senaryodaki eksiklikler bazı sahneler filmi kısa tutmak için çıkarılmış ve hikaye tamamlanamamış gibi bir algı oluşturuyor. Eğer merak ediyorsanız gişesinin yüksek olması sebebiyle hala vizyonda olan bu filmi izlemeye gidebilirsiniz.

Kitap –  Uzaktan Kumandalı Kız
Reklamların yasak olduğu gelecekteki bir dünyada şirketler pazarlamanın türlü yollarını keşfettiler. Yeni bir yöntem olarak popüler kültür “tanrıları” alışveriş yaparken görüntülenip bu işten para kazanıyordu. Oldukça çirkin bir kız olan kahramanımız P. Burke ise geride acı bir hikaye bırakarak kendini öldürmek üzereyken hayat ona bir şans daha verir: Bir tanrı olma şansı… P. Burke kumanda merkezine geçerek güzelliği ile dünyayı sallayan bir kukla, Delphi olmuştur artık. Kimsenin umursamadığı bir böcek olan P. Burke, şimdi kendisinin bile umursamadığı bir böcektir. Tek yeteneği Delphi ile mükemmel uyum sağlamak olan P. Burke, Delphi olarak aşık olma cüretinde bulunur. Peki biricik aşkı Paul aşık olduğu Delphi’sinin gerçek biri olmadığını öğrenirse ne olacak? Hugo En İyi Kısa Roman Ödülü’ne sahip bu bilimkurgu eserinde yazar James Tiptree Jr. veya gerçek ismiyle Alice Bradley Sheldon, bu sorunun cevabını okuyucularına acı bir şekilde veriyor. Oldukça güzel bir dille yazılmış olan bu akıcı ve kısacık romanı küçük bir mola esnasında okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Sergi – Zambak ve Ahlat
Sanatçı Ozan Yavuz, Balkanlar’dan göç eden ailesinin lakabının Bulgaristan’da bir köy adı olduğunu öğreniyor ve yeni bir evi olduğu fikrinden yola çıkarak Zambak ve Ahlat sergisinde Balkanlar ve göç sorununu işliyor. Göçün travmatikliği ve bu travmanın gelecek kuşaklara aktarımının etkilerini sorgulatan serginin ev sahipliğini Halka Sanat Projesi üstlendi. 20 Ocak 2019’da açılan sergi 10 Şubat 2019’a kadar gezilebilir. Bu soluk kesen sergiyi kaçırmayın deriz!

Tiyatro – HAMLET
“Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!”
William Shakespeare ‘in maharetli kaleminden çıkma tiyatro tarihinin en ölümsüz eserlerinden Hamlet, İstanbul Devlet Tiyatrosu kadrosuyla yeniden sahnede! Prens Hamlet babasının ölümünün ardındaki sır perdesini aralamak için herkese oyun oynar. Doğruluğun daimi savunucusu bu tutkulu aşık delikanlı, kimileri için ortadan kaldırılması gereken bir mesele oluverir böylece. Birden fazla entrikanın döndüğü bu meşhur oyunda Hamlet, gerek iç hesaplaşmaları gerek verdiği nasihatleri gerekse hesap sormaları ile erdemliliğe yeni bir boyut katan, biraz da deli bir karakter. Tek perdelik bu güzel oyun henüz izlemeyenler ve yeniden izlemek isteyenler için bu hafta 5-10 Şubat tarihleri arasında Kozyatağı Kültür Merkezi’nde!

Konser – Yüksek Sadakat
Bu haftaki konser durağımız Yüksek Sadakat. Yüksek Sadakat,1997 yılında Filinta adıyla şarkı yazarı ve bas gitarist Kutlu Özmakineci tarafından kurulan Türk rock grubudur. Grubun ilk vokalisti Cemil Demirbakan oldu. Fakat ilk albümün ardından Cemil Demirbakan’ın gruptan ayrılmasıyla vokalist olarak yerine Kenan Vural geçti.Çok sayıda eleman değişikliği yaşayan grubun son kadrosu ise şu şekildedir: Vokallerde Selçuk Sami Cingi, gitarda Serkan Özgen, basta Kutlu Özmakinacı, tuşlu çalgılarda Uğur Onatkut ve davulda Alpay Şalt’tan oluşur.2006 yılında ilk albümleri öncesi Kutlu tarafından müziğe olan bağlılıklarını yansıttığı için grup Yüksek Sadakat ismini almıştır. 2005’in ilk aylarında DMC ile şirketin ilk rock grubu olarak anlaşan Yüksek Sadakat kendi adını taşıyan ilk albümü için Nisan ayında stüdyoya girmiş ve kayıtları bir ayda tamamlanmıştır. Yüksek Sadakat, rock müziğin dünyada hızla tek tipleştiği ve pek çok grubun türler etrafında kümelendiği, bütün trendlerin ve ön yargıların uzağında, sadece tutkularının ve duygularının peşinde koşmaya çalışıyor. Konserlerinde kendinizi müziğin eşsiz tadında kaybolmuş bulacaksınız. Zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacak bir ortamla karşılaşacaksınız. Grubun şarkılarını neredeyse herkesin bilmesi nedeniyle şarkının tümünü neredeyse siz söyleyeceksiniz. Bizim tavsiyemiz bu nefis müzik keyfini kaçırmamanız ve Yüksek Sadakat’in konserinde yerinizi almanız.Sizde bu konseri dinlemek istiyorsanız 6 Şubat Çarşamba günü If Performance Hall Ataşehir’de olun!


Like it? Share with your friends!

5

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format