Bozcaada’da Görülmeye Değer 7 Yer


Son zamanlarda çokça rağbet gören ve köklü bir geçmişe dayanan Bozcaada, tatil için ideal bir kaçış noktası. Gelin bu adayı hep birlikte daha yakından tanıyalım;

 

BOZCAADA KALESİ

Feribotla adaya yaklaşırken ilk dikkatinizi çekecek şey adanın heybetli kalesi olacaktır. Bu kale adanın köklü geçmişine kanıt niteliğindedir. Tam olarak kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen kale, 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde tekrar inşa edilmesiyle günümüzdeki şeklini almış. Kale, ikinci büyük tamiratını da Venedik – Osmanlı Savaşı’ndan sonra 2. Mehmet zamanında yaşamış. Kale günümüzde sadece festival zamanlarında verilen konserlerle hareketleniyor.

 

POLENTE FENERİ VE RÜZGAR GÜLLERİ

Polente Feneri rüzgar güllerinin sonunda, Bozcaada’nın batı ucunda bulunuyor. 1861 yılında yapılan Polente Feneri, denize 32 metre yükseklikte yapılmış. Gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri, adaya gidildiği zaman mutlaka uğranması gereken yerlerden biri.

 

AYAZMA PLAJI

Bozcaada’da denize girilecek yerlerin açık ara başını çeken enfes plaja sahip olan Bozcaada Ayazma Plajı, adanın güneyinde yer alıyor. İncecik altın rengi kumları ve turkuaz rengi denizi ile kesinlikle görülmeye değer bir yer. Denizi oldukça berrak olan Ayazma Plajı’nın tek dezavantajı oldukça soğuk olması ama bu Ayazma Plajı’nı gelip görmeye engel olmamalı

 

AYAZMA MANASTIRI

Ayazma Manastırı adanın güneyinde yer alıyor ve burada çift oluklu tarihi bir çeşme, sekiz yaşlı çınar ağacı, küçük bir manastır ve iki tane tek katlı yapı bulunuyor. Ayazma Manastırı, Rum Azize Aya Paraskevi adına yapılmış ve onun adını taşıyor. 1734 yılında Manolaki Manolidis tarafından yapılan manastır sadece özel günlerde ibadete açılıyor.

 

BOZCAADA GÖZTEPE

Polente Feneri’nden sonra Bozcaada’da gün batımı izlenecek yerlerden bir diğeri ise, adanın en yüksek tepesine adını vermiş yer olan Göztepe’dir. Adanın en yüksek tepesi olmasından dolayı adanın tüm bölgelerini buradan izlemek mükemmel bir duygu. 192 metre yükseklikte olan Göztepe Bozcaada’ya gidildiği zaman mutlaka uğranması gereken yerlerden biri.

 

BOZCAADA MÜZESİ

Bozcaada tarihine ışık tutan bir başka yer ise Bozcaada Müzesi. Bozcaada’nın geçmiş tarihteki öneminin anlaşılması açısından önemli bir noktada olan Bozcaada Müzesi’nde birçok tarihi Bozcaada fotoğrafları, ada ile bütünleşmiş tarihi eserleri, adada eski tarihlerde kullanılmış eşyaları ve tarihteki birçok savaştan kalan kalıntıları görebilirsiniz. Bozcaada’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan müze her yıl mayıs ile ekim ayları arasında haftanın her günü ziyaretçilerini ağırlıyor.

 

KAFA KAFE

Kafa dergisinin tüm sayılarıyla birlikte kitapların ve romanların bulunduğu kütüphanesi ile edebi bir tat veren Kafe Kafe’de içeceğinizi yudumlarken günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Sakin ve huzurlu ortamında derginizi okurken eğleneceğiniz, tattığınız lezzetlerden keyif alacağınız bir yer. Yazın sıcağında biraz serinlemek için arka bahçesini değerlendirebilirsiniz. Tatilinize biraz mizah katmak için Kafa Kafe’yi ziyaret etmeden geçmeyin.

Bozcaada’da Görülmeye Değer 7 Yer

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format