Bir Döneme Damgasını Vurmuş Diziler


Türk dizi tarihinde final olmasına rağmen hala birçoğumuzun unutamadığı, tekrar bölümlerini izlerken bile dehşet keyif aldığımız, kendi dönemine damgasını vurmuş gerçek kalitede diziler vardır. Şimdi onlara göz atıp geçmişe bir yolculuk yapalım!

Avrupa Yakası

Gülse Birsel’in senaryosunu üstlendiği Avrupa Yakası, 2004-2009 tarihlerinde evlerimize neşe katan bir durum komedisidir. Barındırdığı her karakterin kendine has davranışlarıyla ve bölümlerinde konu edindiği gündelik ve samimi olaylarla seyirciyi 6 sezon boyunca ekrana kilitlemeyi başarmıştır. Burhan Altıntop’undan Şahika’sına, Volkan’ından Sacit’ine kadar bizi kahkahadan kırıp geçiren karakterlere ve sahnelere yer vermiştir.

Ekmek Teknesi

Her karakteri fenomen olmuş, İstanbul’un en eğlenceli mahallelerinden birinde geçen Ekmek Teknesi; 2002-2005 yılları arasında akşamlarımızı şenlendirmiş, samimiyet dolu bir aile dizisidir.

Aşk-ı Memnu

2008 yılında tanıştığımız ve 2010 yılında final olmasına rağmen çoğu repliğinin ve karakterinin hala konuşulduğu ve olay olduğu Aşk-ı Memnu, romantik drama dizisidir. “O senin yengen, yengen!”, “Sen Bihter Ziyagilsin, aptallık etme!”, “Beni beni, Bihter’ini…”, “Behlül kaçar.” gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz çeşitli replikleriyle hala sosyal medyada sıkça paylaşılan bir efsanedir.
“Tabii siz anneleri tarafından size emanet edilen çocuklara her bakımdan yetersiz gördüğünüz birinin annelik etmesine şiddetle karşısınız ama.”
Bihter Ziyagil

7 Numara

Farklı şehirlerden İstanbul’a okumaya gelen 4 kız arkadaş bir ev kiralamak ister ve Vahit ile Zeliha çiftinin iki katlı ahşap evlerinin üst katını kiralarlar fakat Vahit’in saf amca oğulları da İstanbul’a gelip aynı evin alt katına yerleşince eğlence başlar. 2000-2003 yılları arasında çoğu kişinin pazartesiyi iple çekme sebebi olan 7 Numara, çok özlenen komedi dizilerindendir.

Bizimkiler

1989-2002 yılları arasında 13 yıl kesintisiz olarak kendini izletmeyi başarmıştır. Şu anda devam eden Arka Sokaklar dizisiyle birlikte en uzun soluklu dizilerdendir. Kapıcılar Kralı filminin karakterlerinin geliştirilmesiyle ortaya çıkan bu dizi, sezonlar ilerledikçe oyuncu kadrosunu genişletmiş fakat samimi ve içten sahnelerinden hiç ödün vermemiştir.

Cennet Mahallesi

Finalinden bu yana 11 sene geçmesine rağmen hala ekranlarda tekrar bölümleri yayınlanan ve aynı sevimliliğiyle izlediğimiz, kendi dönemini aşmış dizilerdendir. 2004-2007 yılları arasında İstanbul’un kenar bir mahallesinde yaşananları konu alır. Genelde bölümlerde Ferhat ve Sultan’ın başarısızlıkla sonuçlanıp duran evlilik çabalarını görürüz. Bu çabalar sırasında ortaya çıkan komik durumlar dizinin tadı tuzudur.

Doktorlar

Hangimiz Ela’yı düğün günü terk eden Levent’e kızmadık ki? Hangimiz Ömer’in ölümüne hüngür hüngür ağlamadık? Türkiye’yi derinden sarsan sahnelere yer veren Doktorlar, bir hastane içindeki doktorların aşk durumlarını konu alır. 2006-2011 yılları arasında ekranlara gelmiştir. Birçok sahnesi sosyal medyada hala mizahi açılardan paylaşılmaktadır. Ayrıca son yıllarda tekrar bölümlerinin başlamasıyla birlikte yazın habercisi olmuştur.

Süper Baba

1993-1997 yılları arasında televizyonlarda yer alan Süper Baba, doksanların unutulmaz dizilerindendir. 3 çocuklu boşanmış bir babanın çocuklarıyla olan ilişkilerini ve aşklarını konu almıştır. “Bana Bir Masal Anlat Baba” şarkısıyla da büyük dikkat çekmiştir.

Leyla ile Mecnun

Televizyon ekranlarının çok sevilen absürt komedi dizilerindendir. Yaşanılan olayların saçmalığıyla komikliğinin aynı oranda olduğu bu dizide, Mecnun’un aşık olduğu Leyla adındaki kadınlar, mahalleli arasında kurulan sıcak ve samimi dostluklar konu alınır.

Yaprak Dökümü

Reşat Nuri Güntekin’in Yaprak Dökümü adlı eserinden günümüze uyarlanan 5 sezonluk bir dizidir. 2006-2010 yılları arasında ekranlarımızda yer almıştır. 7 kişilik bir ailenin İstanbul’a geldikten sonra nasıl dağılıp parçalandığını konu alır. Leyla karakterinin pembe montu, Hayriye Hanım’ın “Aman Ali Rıza Bey, ağzımızın tadı kaçmasın.” repliği ve sinsi Ferhunde bu dizinin unutulmazları başındadır.


Like it? Share with your friends!

11

Bir Döneme Damgasını Vurmuş Diziler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format