Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Müslüm Gürses


Müslüm Baba olarak anılan yetenekli bir yorumcu, kısacık kelimelerle yürekleri dağlayan bir söz yazarıydı o. Aramızdan ayrılışının dördüncü yılında Müslüm Gürses’i saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

1) Şarkılarıyla adeta insanı mezara koyan Müslüm Gürses, 1978 yılında ölümcül bir trafik kazası geçirdi. Öldü sanılıp morga kaldırıldı. Fakat o vazgeçmedi. “Vazgeçmek; ayrılmak, kopmak demektir. Vazgeçmek, sözünden dönmek demektir.”

nn

2) Bu sözleri yazmak ciddi yaralar gerektirir. O da oldukça yaralıydı. Çocuk yaşta annesini ardından abisini kaybetti. Üstelik annesini öz babası öldürdü. Travmatik çocukluğunun ardından müziğe dört elle sarıldı. “Dinleyin geceler, duyun sesimi. Benden daha yalnız değilsiniz ki. Nedir bu karanlık, nedir bu sessizlik? Benden dertli değilsiniz ki.”

kalemliknn

3) Keskin zekasıyla muzipti de baba. Bir programda ”Ben düşünebildiğime göre varım, bunu biri söylemişti sanki vakti zamanında.” diyerek Descartes’ı işaret eden sunucuya “Olabilir. Bizden duymuş, söylemiştir. Mümkündür. O da bizim kardeşimizdir.” diye karışılık vererek gözler önüne seriyordu nüktedan kişiliğini.

kalemliklş

4) Japon ses mühendisleri de farkındaydı onun sesinin. Tek kelimeyle tanımlıyorlardı bir raporda: “Kusursuz.”

kalemlikoo

5) Her şeyden çok bir aşıktı Müslüm Gürses. Hemde ne aşık… Aralarındaki statü ve yaş farkına aldırmadan Muhterem Hanım’ın iki yaşamı bir etme teklifini kabul etmiş, ömrü boyunca bir kez bile kavga etmemiş, gözlerini bir dakika bile sevgili eşinden ayırmamak için elinden geleni yapmıştır.   “Her insana bel bağlamam ama Muhterem Hanım, bu dünyanın insanı değildi.”

kalemliknnm

6) 3 Mart 2013’te, otuz yıl önce “Bizi ancak ölüm ayırır.” diyen Muhterem Hanım ile beklediği ayrılık vakti gelip çattı. Muhterem Hanım haklıydı, onları ancak ölüm ayırabildi.

kalemlik

Hangimiz sevmedik?

 

 

zeynepc

 

 

 

 

Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Müslüm Gürses

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format