Türk Tarihinin En Güçlü Kadınları


İyi bir evlat, kardeş, eş ve anne olmakla birlikte zor başarılar elde etmiş, Türk tarihinin ilklerini başaran ve tarihin akışını değiştirmiş kadınlar. Bu kadınlar özgüvenleri, cesaretleri, hırsları ve sanatsal yönleri ile Türk tarihine isimlerini altın harflerle kazıdılar. Kendilerine güvenleri tamdı. Bu sayede ön yargılara ve toplum içindeki törelere boyun eğmeyerek başarıya ulaştılar.

TOMRİS HATUN
Kana susamış Kirus! Sen oğlumu mertlikle değil o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım! Tomris Katun 6. yüzyılda yaşamış, sadece Türk tarihine değil dünya tarihine damgasını vurmuş olan bir Türk kadın hükümdardır. Yunanlılar Tomris Hatuna ‘Lady Origana’ adını vermişlerdir. Tomris Hatun akıllı ve savaş taktiklerini iyi bilen bir kahramandır. Bu sayede 650.000 kişilik İran ordusuna karşı savaşı, 200.000 kişilik ordusuyla bizzat kendisi yöneterek kazanmıştır.


SABİHA BENGÜTAŞ (1940-1992)
Türk tarihinin ilk kadın heykeltıraşı olan Sabiha Hanım Atatürk, İsmet İnönü ve Bediha Muvahhit gibi pek çok ünlü isim onun ellerinden yediden hayat bulmuştur.


HALİDE EDİP ADIVAR (1884-1964)
Bilirmisin ayçiçeklerini?
Sabah güneşe döner ya.
Kaybolunca ufuk çizgisinde;
O hep boynunu büker ya.

Değiştir artık soğuk geceleri
Yeni doğan güne bir bak.
Çiçeklere, ağaçlara, güllere!
Uçmayı yeni öğrenen kuşların sevincine. / Yaşama Dair Şeyler – Halide Edip Adıvar

Akademisyen, yazar, şair, siyasetçi ve öğretmen olan Halide Edip aynı zamanda bir hatipti. Ülkenin işgali esnasında halkı cesaretlendirmek için yaptığı konuşmalar hala hatırlanmaktadır. Kurtuluş Savaşı’nda cephede görev yaparak onbaşı rütbesi almıştır. Üstelik en önemli ajanslardan biri olan Anadolu Ajansı’nı kurmuştur.


AFİFE JALE (1902-1941)
İlk kadın tiyatro oyuncusu olan Afife Jale oyunculuğun bir kadın için en kötü algılarla karşılandığı zamanlarda Atatürk’ün de yardımıyla sahnelerde olmayı başarmış ve adını duyurmuştur. Vefatından sonra her yıl tiyatro dalında Afife Jale Ödülleri dağıtılmaktadır.

NENE HATUN (1857-1955)
Türk çocuğu öksüz kalır, yurtsuz kalmaz. / Nene Hatun
Erzurum topraklarını düşmanlardan koruyan Nene Hatun daha yirmili yaşlarında büyük kahramanlılar göstermiş hatta kundaktaki bebeğini bırakarak Erzurum Muharebesine katılmış ve tarih yazmıştır.


SABİHA GÖKÇEN (1913-2001)
İstanbul Anadolu yakasındaki havaalanına adı verilen Sabiha Gökçen 1996 yılında Amerika’da dünya tarihine adını yazdırarak 20 havacıdan biri seçilmiştir. Sabiha Gökçen bu yirmi havacı arasındaki ilk ve tek kadın pilottur.


TEZER ÖZLÜ (1943-1986)
Aşk acısı çekmedim hiç, çünkü dünyanın verdiği acı her zaman güçlüydü. / Tezer Özlü
Türk Edebiyatına farklı bir bakış açısı getirmiş bir yazardır. Eserlerinde Kafka, Pavese ve Svevo’nun izlerine rastlanır.


PROF. DR. TANSU ÇİLLER (1944-…)
Yaşama hakkından daha mukaddes bir insan hakkı yoktur. / Tansu Çiller
İki çocuk annesi olan Tansu Çiller eşine soyadını veren ilk ve tek kadındır. Aynı zamanda Tansu Çiller ilk kadın başbakan, dışişleri bakanı ve siyasetçi ve ekonomisttir.


ZÜBEYDE HANIM (1857-1923)
Çocuk ahlakını öncelikle yetiştiği evden alır. / Zübeyde Hanım
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi olan Zübeyde Hanım bir anne olarak hepimizin hayatına etki etmiş bir evlat yetiştirmiştir.


Like it? Share with your friends!

7

Türk Tarihinin En Güçlü Kadınları

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format