2018’in Acı Yüzü


Hemen her gün en az bir kadının öldürüldüğü günümüz Türkiye’sinden herkese merhaba! Kadınların, sadece kadın oldukları için “namus” adı altında gülüşleri, kahkahaları, gece dışarı çıkmaları hatta bakışları yüzünden bile öldürüldüğü bir ülkede yaşıyoruz artık. Aldığımız her bir ölüm haberinden sonra, içimizde oluşan öfkeye ve nefrete rağmen yalnızca 2018’de 363 kadın abisi, babası, sevgilisi veya tanımadığı bir erkek tarafından öldürüldü. Çoğunun kıskançlıklarla, psikolojik şiddetlerle, daha sonrasında birkaç tokatla devam ettiği, boyutunun bir önemi olmasa da şiddetin başlangıçta bulunduğu, cinayete kadar geçen süre içerisinde ne yazık ki alınan önlemlerin yetersiz kaldığı bir boyuttayız. Uzaklaştırma kararları çiğnenirken, neye dayanılarak verildiğini anlamadığımız iyi hal indirimlerinin, verilmeyen cezaların da yardımlarıyla her geçen yıl kadın ölümlerinin sayısı artıyor.

3.Sayfalarda veya haberlerde gördüğümüzde ‘’Değiştir şunu, görmeye dayanamıyorum!’’ dediğimiz, aklımızın almadığı olayların insanların başına geliyor oluşuna alışmamız, sessiz kalmamız, göz yumuyor olmamız ne kadar içler acısı bir durumda olduğumuzun kanıtı bence.

Hiçbir mazeretinin, hiçbir gerekçesinin olmadığı bu cinayetler gün yüzünde, apaçık bir şekilde yüzleşmek için bizleri bekliyor. Kadının her şeyden önce bir “kadın” olduğunun hatırlandığı, yobaz duyguların vicdanların ve insanlıkların önüne geçmediği, ölüm haberlerinin normal karşılanmadığı zamanlar için verilmesi gereken bütün mücadelelerin temelinde, doğru eğitimin olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bir insana zarar vermenin, zarar görünce de sessiz kalmanın doğru olmadığını öğrenmek ve öğretmek, atmamız gereken ilk adım.

Her ne kadar üzerinden bir hafta geçmiş olsa da kadın cinayetlerinin olmadığı, şiddetin normal karşılanmadığı, sessiz olunmayan, birbirimizin sesi olacağımız bir toplum olarak yaşayacağımız bir 2019 yılı dilerim.

2018’in Acı Yüzü

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format